Воскресенье, 05.07.2020, 12:41:28Вітаю Вас Гість | RSS
НВК "ЗНЗ І-ІІІ ст. №19 - ДНЗ "Лісова казка"
Меню сайту
Міні-чат
Пошук у Google
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 167
Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Форма входу

Історія школи


Район сучасної ЗНЗ І-ІІІ ст.№19

       На схід від будівлі чоловічої гімназії знаходився пустир, на якому паслися свині та кози. Тварин зганяли сюди з усієї околиці, але найбільше стадо приходило з Поштової вулиці – голів 100-120. Попереду цього стада йшов козел-ватажок, час від часу, озираючись по сторонах, діловито оглядаючи свій багаточисленний загін. Як годиться, кіз супроводжували двоє підлітків з довгими прутами в руках. У 20-х роках ХХ століття це пустирище назвали площею Дзержинського. Посеред майдану збудували дерев’яну трибуну, біля якої 7 листопада та 1 травня відбувалися міські урочисті паради та демонстрації… А в будні дні на площі, як і раніше, паслися кози.

 

       6 серпня 1941 р. Олександрія була окупована нацистами. З перших днів окупації у колишньому приміщенні чоловічої гімназії розмістився німецький військовий шпиталь. А поруч зі шпиталем, якраз на площі Дзержинського, з’явилися могили німецьких солдат. В історичному музеї закладу існують унікальні документи, які розкривають таємницю німецьких поховань у місті в роки нацистської окупації. Передав ці документи Йозеф Едерер, який проживає в німецькому селищі Вальдмюнхене в Баварії. Він довго шукав поховання свого дядька Хавера Едерера. Через німецькі архіви встановив, кладовище, на якому було поховано родича. Серед документів цікава фотографія німецького кладовища, що існувало в Олександрії в роки окупації та могила Хавера Едерера. 

      За даними німецької благодійної організації "Відродження”, що діє в Олександрії, його площа складала 1300 квадратних метрів: західний кордон обмежувався подвір’ям аграрного технікуму, східний – територією ЗНЗ №19, південний – вулицею Діброви, північний – автотранспортним підприємством та вулицею Свердлова. Поховано тут, за даними тієї ж організації, біля 800 німецьких солдат та офіцерів.     Вже на початку грудня 1943 року в руках радянських військ були східні околиці Олександрії з залізничною станцією. Один із танків зруйнував кладовище.

      На початку 50-х років ХХ століття площу Дзержинського забудували.  Тут з’явилися міцненькі двоповерхові будинки «сталінки». Кімнати в будинках були просторі та теплі. Тож не дивно, що їх заселили переважно партійні та господарчі керівники міста. А в оточені цих споруд було збудовано адміністративний корпус підприємств Олександрійського буровугільного комплексу. На початку 70-х років цю споруду було перебудовано, зокрема було надбудовано третій поверх, розширено кабінети, укріплено східці, і передано міському відділу народної освіти. Наказом №300 по Олександрійському міськвно від 30 листопада 1972 року з метою розвантаження середньої школи №15 згідно рішенню Кіровоградського облвиконкому за №407 від 3 листопада 1972 року з 1 січня 1973 року було відкрито восьмирічну школу №19. У 2000 році школа здобула статус ЗНЗ І – ІІІ ст.№19. У 2004 році на базі закладу було створено Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І – ІІІ ст.№19 – Дошкільний навчальний заклад «Лісова казка».

      За 38 років своєї роботи школа підготувала близько двох тисяч випускників. Серед випускників робітники, інженери, вчителі.